Komentarze: 0
http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79309,19672478,juz-tutaj-ale-jeszcze-tam-narodziny-w-worku-owodniowym-wideo.html#NiePrzeg
Sytuacja, kiedy dziacko rodzi się zamknięte w worku owodniowym czyli jest całe pokryte cienką błoną, zdarza się raz na 80 tys. porodów.
Jeszcze rzadziej, lekarze i rodzice, mają możliwość podziwiać noworodka, nie tylko w owodni, ale wciąż zanurzonego w wodach płodowych, które nie wyciekły podczas porodu.
Na filmie zamieszczonym na portalu społecznościowym przez Wenezuelkę Jasmine Perez widzimy dziewczynkę, która przyszła na świat w nienaruszonych błonach wciąż wypełnionych wodami płodowymi. To taki moment, kiedy dziecko jest już po drugiej stronie brzucha, ale zamknięte w bezpiecznym worku owodniowym, nadal tkwi w swoim hermetycznym i ciepłym świecie z życia płodowego.
Worek owodniowy otacza płód już od pierwszych tygodni ciąży. W nim rośnie człowiek do momentu narodzin. Błona owodni tworzy pęcherz i wypełnia się płynem, tam dziecko jest dobrze izolowane od bodźców i drobnoustrojów. W trakcie porodu worek owodniowy zazwyczaj pęka. Może się jednak zdarzyć tak, że owodnia nie uszkodzi się i dziecko przychodzi na świat w nienaruszonej błonie. Mówi się wówczas, w sensie dosłownym, że maluszek „urodził się w czepku”.
Od wieków ludzie wierzą, że narodziny w błonach to szczęście dla nowo narodzonego. Mówimy, że „ktoś jest w czepku urodzony”. Według różnych wierzeń i tradycji, urodzenie się w „czepku” wróży na przyszłość szczęście, powodzenie i pomyślności w życiu.